Повідомляємо, що ліцензію компанії "Постачальник Плюс Україна" на здійснення факторингової діяльності було офіційно анульовано. Відповідно, ми більше не включені до Реєстру фінансових компаній.Ми приносимо вибачення за будь-які незручності, які це може спричинити нашим клієнтам та партнерам. Ми зобов'язуємося дотримуватися всіх регуляторних вимог і вживаємо негайних заходів для забезпечення повної відповідності законодавству.

Путівник по фінансуванню інвойсів

Фінансування інвойсів — це інструмент управління ліквідністю шляхом продажу дебіторської заборгованості. Фінансування інвойсів спрощує доступ до оборотного капіталу, дозволяє своєчасно фінансувати оборотний цикл і відкриває можливості для інвестування та росту.

Інвойси можуть бути профінансовані різними способами: факторинг, дисконтування інвойсів, дисконтування дебіторської заборгованості, реверсивний факторинг, фінансування кредиторської заборгованості, механізм динамічної знижки тощо. Як їх відрізняти?

Всі механізми по фінансуванню інвойсів належать до технічної сім’ї Фінансування Ланцюга Постачань (SCF). Для розуміння даних рішень важливо вміти розрізняти їхні головні особливості:

  • Рішення, яке керується постачальником, та рішення, яке керується покупцем — хто ініціює продаж, як відбувається обмін даними між покупцями, постачальниками та кредитором;
  • У деяких випадках фінансування розповсюджується без регресу на постачальників (дисконтування дебіторської заборгованості), але іноді інвойси є основою позики/кредитним продуктом, при цьому ризик лягає на постачальника;
  • У фінансуванні інвойсів плата за послугу зазвичай базується на методі дисконтування — плата за фінансування віднімається від суми інвойсу відповідно до очікуваного періоду фінансування, а не додається як відсоткова плата до суми позики.

У цьому розділі ви знайдете інформацію про різні схеми, що використовуються для управління оборотним капіталом у тривалих відносинах постачання, тимчасом як багато інших інструментів використовуються у фінансуванні міжнародних торгових операцій. Запропонована Global Supply Chain Finance Forum класифікація надає більше інформації про всі види таких схем.

Рішення фінансування інвойсів, що керуються постачальником

Факторинг, дисконтування інвойсів і дисконтування дебіторської заборгованості — це типові рішення, що керуються постачальниками та допомагають перетворити неоплачені інвойси на гроші.


Факторинг: при факторингу, постачальник продає свої неоплачені інвойси кредитору (факторинговій компанії), який одразу здійснює передплату постачальникові (зазвичай це 80-90% від суми інвойсу), водночас остаточна виплата (10-20% мінус дисконтна плата) здійснюється, коли покупець проводить розрахунок. Зазвичай, кредитор бере на себе відповідальність за повернення грошей, що знижує для нього ризики та робить весь процес ефективнішим. Покупець зі свого боку має підтвердити борг перед кредитором для зниження ризиків.

У разі, якщо виплата затримується або взагалі не відбувається, кредитори утримують регрес на постачальника. Це призводить до підвищення ризику для постачальника та означає, що такий бізнес має бути кредитоспроможним, а отже, не всі компанії можуть отримати такий вид фінансування.

Дисконтування інвойсів: у схемі дисконтування інвойсів постачальник робить запит на передплату за несплачений інвойс. Кредитор робить часткову або ж повну виплату постачальнику за інвойс і очікує оплату в узгоджену дату розрахунку. Постачальник бере на себе відповідальність за отримання оплати, а у разі невиплати, постачальник має самостійно знайти рішення (продовжити терміни оплати або рефінансувати зобов'язання іншим шляхом). З точки зору кредитного ризику, дисконтування інвойсів схоже на відновлювальну кредитну лінію для компанії.

Перевагою дисконтування інвойсів є те, що покупець не залучається до процесу.

Фінансування дебіторської заборгованості: у схемі фінансування дебіторської заборгованості постачальник продає несплачений інвойс кредитору, який виплачує всю суму (мінус плата за дисконт). Права та зобов'язання при цьому переходять кредитору — це означає, що кредитор несе відповідальність за повернення коштів, а також знає про кредитний ризик. У разі невиплати до постачальника не застосовується регрес.

Така схема є доступною для постачальників, незалежно від їхнього кредитного профілю, тоді як покупцям необхідно мати хороші фінансові показники та демонструвати надійну платоспроможність.

Рішення фінансування інвойсів, що керуються покупцем

Реверсивний факторинг, динамічне дисконтування та факторинг за ініціативою покупця з регресом на постачальника є основними рішеннями, що керуються покупцем та забезпечують постачальникам доступ до оборотного капіталу в умовах довгих термінів оплати.

Реверсивний факторинг (інша назва - фінансування кредиторської заборгованості або Фінансування Ланцюга Постачань): у схемі реверсивного факторингу покупець отримує кредитування від одного або декількох кредиторів. Крім надання даних про кредиторську заборгованість, покупець також бере на себе зобов’язання перед кредитором щодо сплати. Таке підтвердження боргу дозволяє кредитору стягнути профінансовану суму, навіть якщо ризик постачання матеріалізується.

Зважаючи на те, що кредитний ризик повністю лягає на покупця, кредитор може придбати дебіторську заборгованість у постачальника без регресу. Постачальник назначає дебіторську заборгованість кредитору та отримує повну виплату (мінус дисконт). Кредитор бере на себе відповідальність за отримання плати, таким чином постачальник може вважати інвойс розрахованим. Дана схема також не виключає можливості зовнішнього фінансування передплати.

Факторинг за ініціативою покупця з регресом на постачальника: в такій гібридній структурі покупець встановлює кредитні умови з кредитором та систематизує обмін даними між своєю бухгалтерською системою та системою кредитора, але при цьому не бере на себе безвідкличне платіжне зобов'язання. Отримані дані дозволяють підтверджувати дебіторську заборгованість, а також можуть містити різні торгові документи, наприклад, договори постачання, торгові накладні, інвойси тощо.

Аналогічно схемі класичного факторингу, постачальник продає свої неоплачені інвойси кредитору, який зі свого боку відразу виконує часткову передплату постачальнику (зазвичай це 90% від суми інвойсу). Остаточна виплата (залишкові 10% мінус дисконт) виконується після розрахунків з покупцем. Зазвичай кредитор бере на себе відповідальність за повернення грошей, що зменшує ризики для кредитора і робить весь процес ефективнішим.

Факторинг за ініціативою покупця з регресом на постачальника — це хороший варіант у разі, якщо дебіторам необхідно залишити місце для розрахунків або утриматися від відкриття стандартних реверсивних кредитних лімітів факторингу. За такою угодою кредитор утримує регрес на постачальника і, у разі розбіжностей у розрахунках, може стягнути борг. Зважаючи на те, що кінцевий ризик лягає на постачальника, такий бізнес має бути кредитоспроможним.

Механізм динамічної знижки: при динамічному дисконтуванні покупець пропонує постачальнику оплату раніше, ніж в обумовлений термін оплати в обмін на знижку. У даній схемі кредитор не залучається — це означає, що таке рішення може бути застосовано у разі фінансової надійності покупця і якщо він готовий робити такі ранні виплати.

SupplierPlus працює на механізмі реверсивного факторингу

Характеристика Відстрочка платежу Реверсивний факторинг від SupplierPlus Факторинг Реверсивний факторинг (єдиний Банк)
Всі Постачальники можуть бути профінансовані
Без витрат для Покупця /
Продовження термінів оплати без шкоди для Постачальників
Підійде для зарубіжних Постачальників
Робота з багатьма банками /
Повний контроль над тим, які Постачальники можуть просити фінансування
Без кредитних перевірок Постачальників
/ Залежить від конкретної фінансової структури

Ми використовуємо файли cookie, щоб вам було зручніше працювати з нашим сайтом. Продовжуючи використовувати наш сайт, ви погоджуєтеся на використання нами cookies .

Для кращої взаємодії з SupplierPlus використовуйте браузер Chrome.

Завантажити тут