Повідомляємо, що ліцензію компанії "Постачальник Плюс Україна" на здійснення факторингової діяльності було офіційно анульовано. Відповідно, ми більше не включені до Реєстру фінансових компаній.Ми приносимо вибачення за будь-які незручності, які це може спричинити нашим клієнтам та партнерам. Ми зобов'язуємося дотримуватися всіх регуляторних вимог і вживаємо негайних заходів для забезпечення повної відповідності законодавству.

Які переваги від фінансування інвойсів отримують покупці?

Опубліковано 2021-06-21

Такі інструменти фінансування інвойсів як факторинг вважаються кредитними продуктами для постачальників. Однак потреба у факторингу з’являється саме завдяки покупцям, оскільки вони хочуть працювати на довгих термінах оплати. Своєю чергою, покупці також можуть більше впливати на пришвидшення грошових потоків постачальників, погоджуючись на різні рішення фінансування інвойсів.

Розглянемо переваги факторингу та інших інструментів фінансування ланцюга постачань для покупців. Для постачальників плюси від факторингу очевидні Розберемось, чому покупці мають погоджуватись на такий вид фінансування.

Які переваги від фінансування інвойсів отримують покупці?

Є різні рішення з фінансування, що ініціюються та керуються покупцем. Серед них реверсивний факторинг, динамічне дисконтування та традиційний факторинг. Такі рішення дозволяють покупцеві керувати процесами, та встановлювати власні умови, щоб працювати на бажаних термінах оплати. Перш ніж розглядати конкретні інструменти, треба зрозуміти, які альтернативи є у постачальників, і як рішення, орієнтовані на покупців стають конкурентоспроможними.

Чому постачальники надають перевагу саме фінансуванню інвойсів, а не, наприклад, овердрафту, з яким зазвичай порівнюють факторинг?

По-перше, термін оплати дебітором уступленої грошової вимоги залежить від узгодженої постачальником і дебітором відстрочки платежу. Своєю чергою, овердрафт надається на покриття короткочасних потреб постачальника в грошових засобах. Тому термін овердрафту часто може бути до року, а перерахунок робиться раз на 3 місяці, в той час, як відстрочка по факторингу може досягати одного року.

По-друге, ліміти факторингу зазвичай більші, ніж по овердрафту. На відміну від лімітів факторингу, які переважно базуються на кредитній якості позичальника, ліміти овердрафту розраховуються як частка від середньомісячних надходжень на рахунок клієнта в цьому банку. Своєю чергою, факторинг зменшує кредитний ризик на основі наявних грошових потоків, а також враховує фактичні обсяги торгівлі.

По-третє, справжній факторинг зазвичай не потребує застав, та не збільшує боргове навантаження на баланс. Цей нюанс критично важливий, коли майна під заставу немає, або ж воно вже передане під інші позики.

Зрозумівши, чому фінансування інвойсів пропонує більшу цінність для постачальників, важливо зрозуміти мотивацію покупця у фінансуванні своїх постачальників.

Самостійне встановлення лімітів власного оборотного капіталу може дорого обійтись постачальникам. Зрештою, саме покупець сплачує ці витрати, навіть якщо вони приховані в кінцевій ціні закупівель товару. Інструменти фінансування ланцюга постачань допомагають зменшити цей ризик, і збільшити переговорну силу покупця у відносинах з постачальниками.

За допомогою інструментів фінансування ланцюга постачань покупець отримує переваги з фінансової точки зору. Також існують переваги під час процесів, пов’язаних із закупівлями.

За допомогою факторингу покупці можуть:

  • Оптимізувати оборотний капітал: збільшити термін погашення кредиторської заборгованості (Days Payable Outstanding — DPO), а також покращити цикл оборотності коштів (Cash Conversion Cycle — CCC). Факторинг допомагає зберігати й збільшувати оборотні кошти компанії, шляхом залучення зовнішніх джерел фінансування, але без збільшення прямого боргового навантаження. Точніше кажучи, він дозволяє покупцеві оптимізувати свій баланс шляхом структурування кредитних зобов’язань, як торгової кредиторської заборгованості, а не позикових зобов’язань. Вільний баланс може бути використаний для виплати боргу або зростання фонду;
  • Забезпечити безперебійність постачань, мотивувати постачальників доставляти товар та послуги вчасно, налагодити відносини зі своїми постачальниками;
  • Знизити вартість товару. Отримавши кошти раніше передбаченого контрактом терміну оплати, постачальники надалі готові надавати знижки своїм клієнтам.

Які існують рішення з фінансування ланцюга постачань?

Реверсивний факторинг — один з найпотужніших доступних для покупців інструментів фінансування ланцюга постачань. Покупець відкриває кредитну лінію, організовує обмін даними та відповідає за оплату інвойсів банку. Ефект значний. Наприклад, середньостатистичний постачальник великої роздрібної мережі може платити 15-18% річних за свої кредитні ліміти. Однак торгова мережа буде платити лише 9-12% річних. Покупець може надати доступ постачальнику до свого привабливого кредитного профілю. Попри те, що постачальник все ще платить за фінансування, це набагато дешевше й простіше, ніж забезпечити ту саму суму самостійно. Покупець може збільшити переговорну силу, якщо запропонує цю перевагу своїм постачальникам.

Динамічне дисконтування подібне до реверсивного факторингу. Але і в такій структурі саме покупець бере на себе роль фінансиста. В обмін на оплату інвойсів раніше обумовленого терміну, покупець може домовитись про знижку 1-3% на місяць. Цей інструмент доступний лише компаніям що мають відповідні фонди, і, з точки зору постачальників він дорожчий, ніж реверсивний факторинг.

В такій гібридній структурі як факторинг за ініціативою покупця з регресом на постачальника, покупець встановлює кредитні умови з кредитором. Він систематизує обмін даними між своєю бухгалтерською системою та системою кредитора, але не бере на себе безвідкличне платіжне зобов’язання, залишаючи кредитний ризик на постачальнику. Факторинг за ініціативою покупця з регресом на постачальника — гарний варіант, якщо дебіторам необхідно залишити місце для розрахунків, або утриматися від відкриття стандартних реверсивних кредитних лімітів факторингу.

Отже, використання інструментів фінансування інвойсів, що керуються покупцем, зазвичай позитивно впливає на обидві сторони постачання. Постачальник отримує дострокову оплату. Як результат — покращується рух грошових потоків. Покупець також отримує низку переваг: від оптимізації балансу та додаткового оборотного капіталу, до зниження собівартості закупівель, а також стимулювання для своїх постачальників. Це безпрограшне рішення може змінити на краще спільну роботу постачальників та покупців.

* Ця стаття створена за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору». Висловлені в цій статті думки автора необов’язково збігаються з поглядами Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.

Ми використовуємо файли cookie, щоб вам було зручніше працювати з нашим сайтом. Продовжуючи використовувати наш сайт, ви погоджуєтеся на використання нами cookies .

Для кращої взаємодії з SupplierPlus використовуйте браузер Chrome.

Завантажити тут